“Що там у Рашці?”, або Кіркоров vs Маруані: скандал продовжується

“Що там у Рашці?”, або Кіркоров vs Маруані: скандал продовжується

Напевно, кожен із вас, бодай одним вухом, але чув цю веселеньку історію, що трапилася минулого тижня. “Територія” також встигла побіжно торкнутися події в одній із попередніх статей, але цього тижня інтрига зайшла ще далі, тому ми не втримались, щоб не розповісти вам більше. Курйоз цікавий і в культурному зрізі: у мережах миттєво почали публікуватися меми, нові (і не дуже) відео — все, що так чи інакше ілюструє теперішню ситуацію у російському шоу-бізі (найбільш “махровим” представником якого і є Кіркоров). Ми не залишились осторонь, і розбавили текст цими потішними матеріалами — щоб ви, бува, не занудьгували, будемо іноді відволікатися на музичну паузу 🙂

Допоки готувався матеріал, один розумний чоловік підказав, як має виглядати ідеальний саундтрек до нього:

https://www.youtube.com/watch?v=OPebzuVLNKo

Що ж, вмикаємо і поринаємо в театр абсурду.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

Все розпочалось ще 1 листопада. Дідьє Маруані тоді повідомив у офіційному аккаунті групи “Space”, що він подав позов у Московський міський суд через пісню Кіркорова “Жестокая любовь”. Як запевняє Дідьє, вона є плагіатом на його твір «Symphonic Space Dream». Остання з’явилась ще у 2002-му на однойменному альбомі, у цей же рік (але пізніше) виходить і пісня горезвісного російського попсовика, ну а автором музики у буклеті диску вказаний такий собі композитор Олег Попков. Допомагати французу вирішувати юридичні справи у непростих російських реаліях взявся місцевий адвокат з немилозвучним прізвищем Трунов, про якого, як виявилось, знає навіть лурк, що не пошкодував відсипати пару “незлих тихих слів” у його адресу.

Як стверджує Маруані, він дізнався про плагіат, і взагалі про саме існування Філіпового “шлягера” тільки півроку тому. Коли ж взялися підраховувати, то виявилося, що за 14 років росіянин заробив на одній тільки цій пісні приблизно 393 млн. рублів! Отож, Дідьє довго думати не став, і “накатав” позови одразу на всіх причетних до крадіжки: ТзОВ “Филипп Киркоров продакшн”, Олега Попкова, “Sony Music Entertainment”, групу компаній Rones, а також на ВГТРК (Всеросійська державна телевізійна і радіомовна компанія – ред.). Він також замовив ціле комплексне музикознавче дослідження, яким займався французький експерт, уповноважений французьким судом, а паралельно з цим – подібний експерт у Москві. У результаті, французи нарахували в пісні 71% спільних нот. У Росії ж заявили, що таких нот тільки 41% – але все одно довелося визнати факт плагіату пісні.

Після цього розпочалась переписка, яка тривала майже місяць. У ній Кіркоров сам запропонував французькій зірці компенсацію у мільйон євро, і двоє наче вже дійшли згоди зустрітися особисто і підписати “джентельменську угоду” без усіляких судових тяганин.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ba8K2rRr5P4

«Це називається золота секвенція, а не плагіат!» — Ф. Кіркоров


ІНЦИДЕНТ

І ось, у понеділок, 28 листопада, соліст Space прибуває у Росію, як тепер виявилося – виключно заради однієї справи: підписати “мирову”. Співаки, разом зі своїми юристами, мали зустрітися в московському Ощадбанку на Покровці. Проте договір не відбувся: замість цього, ошелешеного Маруані та його адвоката “пов’язала” місцева поліція, заштовхала в машину і повезла у відділок. Російські стражі порядку звинуватили легендарного музиканта у… вимаганні мільйона доларів. Як виявилося, хитрий Філя попередньо написав заяву у міліцію, “запросивши” таким чином на зустріч із Дідьє замість себе правоохоронні органи.

Як потім розповів Трунов, Кіркоров, зайшовши у банк, спочатку підтвердив, що угода відбудеться, але передав лише 100 тисяч доларів, і сказав: “я більше не знайшов”. Філіп жбурнув гроші на стіл, і мовив: “Все, я образився, я йду”. У відповідь, Трунов запропонував зачекати на нотаріуса, але Кіркоров уже втік. А тоді прибігли співробітники поліції, які наробили шуму, конфіскували те, що могли і навіть намагалися стерти листи Кіркорова із телефону Дідьє. Все виглядало, “як у поганому детективному кіно”.

https://www.youtube.com/watch?v=iXPtFAmrgDk

Маруані потім розповідав це все у деталях:

Після того, як ми з Філіпом Кіркоровом написали один одному щонайменше 68 електронних листів, він почав робити мені фінансові пропозиції. У першій мова йшла про мільйон рублів (14750 євро), у другій, через 4 дні – про мільйон євро. На останнє ми погодились. Кіркоров та його консультанти згодились підписати на час мого приїзду до Москви протокол про наміри, із зазначенням суми, обіцяли зберегти конфіденційність, припинити комунікацію зі ЗМІ та соціальними мережами. У банку, де ми зустрілися, я потребував підписати протокол про наміри тільки тоді, коли Кіркоров і його адвокат витягнуть дві великі пачки банкнот. Через 45 секунд 60 поліцейських увірвались в банк, заборонили нам розмовляти і змусили віддати свої телефони. Вони позабирали паспорти, досьє, телефони, флешки — все. Нас випровадили у відділок міліції на машинах з волаючими сиренами, де ми залишались до 4 години ранку, щоб відповісти на всі питання. 

— зазначає співак, наприклад, у інтерв’ю Клементині Мерсьє з “ІноПресси”.

На диво, наступного дня з’являється інформація, що французьку знаменитість відпустили, “за відсутністю підстав для порушення кримінальної справи”. Дідьє з полегшенням вилітає до Франції.


НОВИЙ РОЗВИТОК ПОДІЙ

А потім сталося от що. Поки обурений і принижений Маруані діставався Парижу, тихенько запустився зворотній процес — і помста прогнозує бути жорстокою. Дідьє, прощаючись, дав зрозуміти, що він це так не залишить. Знайомств легендарного француза за всю його величезну кар’єру (ви тільки подумайте, через декілька місяців “Space” святкуватимуть 40-річчя!), без сумніву, вистачить, щоб дати ляпаса у відповідь знахабнілій поп-зірці. А Борис Фельдман у одній із своїх статей, щоби проілюструвати цю тезу, навіть розмістив фотографію музиканта у музеї космонавтики – де можемо бачити його у мундирі, зі званнями, і, — вочевидь — неабиякими зв’язками. І справді, ось у справу вже втягнули посла Франції. А завдяки йому, свою образу з приводу того, що відбулося, висловив і князь Монако — котрий, до слова, є особистим приятелем Маруані. Всі ці “ноти протесту”, кажуть, одразу були передані у відповідні місця, і реакція не забарилася.

Marouani

У Росії першими полетіли міліцейські голови — ті самі, котрих Кіркоров використав, щоб залякати ветерана електроніки. “На килим” викликали в.о. начальника МВС Москви, Сергія Солопова і в.о. голови Московського кримінального розшуку, полковника із комедійним для такого звання прізвищем Половинка. Останнього саме мали затвердити на високій посаді і прибрати немилозвучне “виконуючий обов’язки”… Але, видно, не судилося — кумир-Кіркоров взяв і “розполовинив” його кар’єру. Всі, хто брав участь у затриманні Маруані, потрапили “під роздачу” самого міністра внутрішніх справ Росії, Володимира Колокольцева. Як виявилось, останній навіть не був повідомлений про “блискучу” операцію своїх підлеглих. У результаті, Сергій Солопов раптово вийшов на лікарняний, прокоментувавши це для преси дуже стисло: “тому, що не розібрався у деталях суперечки”.

Тимчасово виконуючий обов’язки начальника головного управління МВС Москви Сергій Солопов після скандального затримання лідера групи Space, композитора Дідьє Маруані, і його юриста Ігоря Трунова, пішов на лікарняний. Згідно з нашими джерелами у правоохоронних органах, співробітники столичної поліції не встигли розібратись у конфлікті між французьким музикантом і Народним артистом РФ Філіпом Кіркоровим, і після звернення до керівництва адвоката Олександра Добровінського, котрий представляє інтереси російського артиста, були зібрані оперативники, які до 18:00 залишились на роботі, і відправлені на затримання.

                   – повідомляє Life.ru.

Вже тоді з’явилися слухи, що на роботу генерал не повернеться, і дехто не без підстав почав пов’язувати це із музичним скандалом.

https://www.youtube.com/watch?v=rCx8NjASwOs&feature=youtu.be

Далі – більше. Адвокат іменитого електронщика, Людмила Айвар, зазначила, що Трунов з Маруані донесли справу до відома Путіна, з проханням розібратись у ситуації. Вона також пообіцяла, що доб’ється порушення ряду кримінальних справ проти всіх поліцейських, причетних до безчинства над Труновим і Маруані.

Для нас очевидно, що за всією цією історією стояв хтось із керівного складу. Навіть є такі слухи – я, щоправда, не знаю цього особисто – але якийсь генерал дав вказівку для всієї цієї брудної історії. Ми написали заяву і на ім’я Колокольцева, і на ім’я генерального прокурора. Заяви писали я, Маруані і Трунов. Прямо сьогодні ж ми подаємо ще ряд заяв про порушення кримінальної справи по відношенню до працівників правоохоронних органів, по ряду статей. Плюс Трунов і Маруані звернулись до президента. Втрутилась консульська служба: особисто консул і особисто посол.

– розповіла адвокат виданню “НСН” 5-го грудня.

Вона також прокоментувала законність процедури:

Їх затримали без протоколу про затримання, без яких-небудь процесуальних документів, тримали більше восьми годин, хоча більше трьох не можна – потрібно складати протокол. У них вилучили всі мобільні засоби зв’язку, у Трунова було наше спільне досьє, котре складає адвокатську таємницю – воно теж зараз знаходиться в МВС, у слідчому управлінні. Сам композитор Олег Попков в одному із інтерв’ю сказав адвокату протилежної сторони, що йому дали ознайомитися з документами, що категорично недопустимо. Це перевищення службових повноважень, фальсифікація доказів, незаконне затримання, незаконне позбавлення свободи – цілий набір всіляких історій. Плюс – проведення оперативних дій у нічний час, коли в цьому не було необхідності.

А 8 грудня трапляється ще цікавіше: шефом головного управління внутрішніх справ у м. Москва призначили В’ячеслава Козлова. Натомість Солопова повністю усувають з посади. Тепер у цьому всьому дійсно став замішаний навіть Путін, якому довелось власноруч підписати документи. Вимушену “рокіровку” пов’язують саме із ситуацією навколо Маруані — принаймні, так каже РБК. Все схоже на те, що Кіркоров зібрав біля себе якусь кількість фанатів у погонах (які були готові заради зірки на все, у тому числі і зловживання службовим становищем), і уперто надіявся на їхнє всевладдя. Проте вийшло так, що він банально підставив своїх друзяків, ще й сам, як стверджують юристи, “натворив” на 5 років виправних робіт чи 6 років позбавлення волі — відповідальність за наклеп ніхто не відміняв.

https://www.youtube.com/watch?v=O82mW-G1qtw&t=35s

Натомість, представник російського співака, Антон Коробков-Землянський, одразу ж після інциденту заявив, що “Маруані затіяв позов, щоби… пропіаритись на імені Кіркорова”.

А Олександр Добровінський, головний адвокат Філіпа у цій справі, каже, що насправді Кіркоров ні на що не погоджувався, а все листування із Маруані вели…. пранкери Вован і Лєксус, які представилися Кіркоровим. Цікаво, що телефонні хулігани дійсно зізнались, що переписку спочатку вели таки вони — принаймні до моменту, де від імені Кіркорова запропонували 1 000 000 доларів. “Але все, що відбувалося далі – це вже їхні особисті стосунки”, — розповів Лєксус. Втім, ця історія надто темна: обидва пранкери прославилися своїми витівками з Савченко і Коломойським та проросійськими поглядами з явним запахом політики, а в Україні і подавно багато схильні вважати, що вони — маріонетки спецслужб. Адвокат Кіркорова також стверджує, що його підзахисний взагалі не має жодного стосунку до плагіату, бо… не вважається автором композиції. “Коли я в себе в душі співаю чиюсь пісню, мене можна за це звинуватити? Вони не стали звинувачувати автора пісні, бо в нього немає грошей. Сам пан Трунов відверто говорив про це на конференції, мовляв, хто такий Попков, його ніхто не знає, а ось Кіркорова знають — з нього і стягнемо” — каже Добровінський. А ще, він божиться, що ніякого позову про плагіат Маруані взагалі не подавав.

Реакція народу також не забарилася. Тільки у перші дні конфлікту Маруані прийшло кілька тисяч повідомлень у всі можливі соцмережі. Всі вони були із висловленням підтримки — насамперед, від росіян, тих, які не стали сліпо захищати свого нерозумного співвітчизника. Очільник “Space” розповів, що розчулений фактом такого розуміння зі сторони простих людей, котрі дружньо назвали таке поводження з музикантом “ганьбою для Росії”. “Я цілком згідний з ними” – прокоментував розгублений Маруані виданню “MKRU”. “Як таке могло трапитися? Я ж виступав по СРСР ще 33 роки тому, давши зо два десятки концертів, та й зараз виступаю – і у залах, і у дитячих будинках, навіть повністю безкоштовно! Я завжди хотів нести росіянам тільки добро!”.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8jSjiDEgtd0


ДАЛІ БУДЕ

“Вони всі ще дуже пожалкують, що не згодились на мирову”, – каже Маруані. “Тепер їх судитимуть в США – ми переносимо справу туди. А з Америкою жарти погані: там вони будуть змушені відповісти за все, і, напевне, вже одним мільйоном євро не відбудуться. Також, я все ще не відкликаю позова проти Попкова, російської звукозаписуючої компанії і російської поліції, і подаю нові — проти Лексуса і Вована, які мені писали”.

Позов за наклеп вже подано, і теоретично цього вже достатньо, щоб Кіркоров опинився у в’язниці. Крім того, Трунов з Маруані почали гуглити, і десь знайшли список аж з тридцяти пісень, які теж спіонерив Філя у найрізноманітніших виконавців. Що, зрештою, зовсім не дивно — тема крадіжок музичних творів російськими (та й не тільки) артистами піднімалася у пабліках, блогах і форумах вже багато разів, а у 2008-2009 роках пошуком таких “двійників” займався навіть ваш покірний слуга : )

“Мій друг написав пісню для Даліди, а Кіркоров її без дозволу переспівав”, – ображено розповів засновник “Space”, коментуючи пісню росіянина “Самая-самая”. Тепер Дідьє разом з юристами задумуються над тим, щоби подати груповий позов, і об’єднати навколо справи одразу всіх скривджених Кіркоровим авторів. Ви пам’ятаєте історію із “рожевою кофточкою”? Так-от, тоді журналістка, на яку так безцеремонно накинувся Філіп Бедросович, роздратувала його саме питанням про запозичення і римейки. Фактично, Дідьє Маруані зараз блискуче продовжує все ту ж тему, але тепер, схоже, вона таки дійде до свого очікуваного фіналу, і тепер — на міжнародному рівні.

З іншого боку, ходять слухи, що московська поліція крадькома продовжила розгляд заяви Кіркорова про шантаж ще на 30 днів. Звичайно, важко спрогнозувати, як розвинеться ця вкрай нестабільна ситуація далі, і важко повірити у справедливе російське правосуддя. Але інтрига обіцяє бути цікавою.

“Кажется, Филиппу скоро предстоит узнать, что жестокой бывает не только украденная любовь” — влучно іронізує Борис Фельдман.

За матеріалами: Борис Фельдман і facebook.com, FAKEOFF, InoPressa, «Газета.Ru», Life, newsru.com, bbc.com, MKRU, РБК, “НСН”.

категорії