20-26.02. ПОЇХАЛИ В КНИГУ, ПОЛІТАЄМО

20-26.02. ПОЇХАЛИ В КНИГУ, ПОЛІТАЄМО

“Довіряй книгам, вони найближчі. Вони мовчать, коли треба, і говорять, відкриваючи перед тобою світ, при потребі. Хороша книга подібна до айсберга, сім восьмих якого приховано під водою” Ернест Хемінгуей

#творисебе2017

Книги прекрасні. Вони здатні занести в далекі країни, змусити сміятися чи плакати. Вони можуть розповісти про світи, в яких ви ніколи би не опинилися в реальності. У книзі можна заховатися, загубитися, і пропасти.

“Їх так багато, а часу так мало” – скажете ви. “Це всього лише відмазки і лінь, – відповім я. У бажанні – тисячі можливостей. Ви можете йти по вулиці чи їхати у маршрутці/метро/та хоч на мітлі і слухати музику, а можете – аудіокнигу. Правда?”

Якщо ви читали книги запоєм по три штуки за день лише у дитинстві, а зараз розгортаєте їх тільки по великих святах, то чому б не згадати старіну і не піти у запій знову?

Інструкція

1

Не впадайте у відчай: можна полюбити читати, навіть якщо вам раніше це заняття просто не подобалося. Почати потрібно з самоаналізу, у тій мірі, в якій він вам підвладний. Визначтеся, які риси характеру або особливості темпераменту заважають вам зануритися в читання. Воно вимагає зосередженості, тиші, душевного спокою. Можливо, ви гіперактивний, вам не подобається сидіти на місці, постійно бігаєте, мчите кудись, і вам дуже важко посадити себе в крісло і взяти в руки книгу.

Почніть працювати над цим. Зрозумійте, що вічної гонки не витримає ваш тендітний організм. Та й ви самі напевно закінчуєте свій бурхливий день перед телевізором. Просто вам потрібно зробити над собою зусилля і замість пульта взяти книгу.

2

Вам буде легше пересилити себе і почати читати, якщо ви виберете книгу, яка буде вам цікава. Не думайте, що таких немає в природі. У вас є професія, робота, хобі. І напевно в книжковому магазині ви зможете знайти видання, яке збільшить ваші знання. Перегляньте книгу, яку зберетеся купувати: чи цікаво вона написана, чи легко читається. Адже навіть найсильніший інтерес можна вбити поганим стилем.

3

Не купуйте відразу багато книг. Так у вас накопичиться ціла стопка, яку потрібно буде прочитати, тому що на неї витрачено ваші кровні. Краще брати книги в бібліотеці, там вам точно не дадуть цілий пакет “чтива”. Читання не повинно стати для вас обов’язком – ви повинні отримувати від процесу задоволення.

Якщо ви хочете швидко навчитися любити книги, дозвольте їм допомогти вам скоротати час. Читайте в метро, у літаку, на кухні, поки вариться гречка. Але якщо якась книга вам не до душі, якщо за дві години ви примудряєтеся “заштовхнути” в себе тільки дві або три сторінки, відкладіть її і не мучте себе. Замініть її іншою книгою.

4

Пам’ятайте, що ви повинні чітко визначити для себе, що таке “любити читати”. Одна справа – із задоволенням зачитуватися Толстим і Чеховим, інша – одну за одною ковтати ранкові газети. Зрозумійте, що потрібно саме вам. Спробуйте “на зуб” “Декамерон”, і якщо ви відчуваєте, що не йде, відкладіть те до кращих часів. Якщо ж вам потрібно полюбити читати звіти підлеглих, а з класиками у вас зі школи немає проблем, то підхід до проблеми повинен бути кардинально іншим.

Чому варто читати?

Та просто тому, що це круто і кайфово, лиш би знайти книжку до душі.

Я можу і адекватно пояснити причини, бо їх, як мінімум, п’ять.

 1. Читання допомагає створювати нові ідеї

У книгах містяться численні знання, теорії, факти, відкривши які, ви зможете запропонувати свої варіанти їхнього дослідження, а також використовувати їх для просування свого життя. Генеруючи нові ідеї, ви створюєте нові шляхи свого життя, відкриваєте нові можливості для себе.

 1. Книги дозволяють бути в курсі різних тем

Читаючи книжки, ви займаєтеся самоосвітою, отримуєте комплекс нових знань, необхідних для орієнтування у сучасному світі. Ці знання дуже важливі, оскільки вони дозволяють найбільш продуктивно аналізувати різні ситуації.

 1. Читання книг допомагає йти вперед і розвиватися

Книги – це мотиватори, які ніколи не дозволять вам здатися і замкнутися в собі. Вони штовхають нас до нових відкриттів і змін.

 1. Читання дає можливість виходити за межі зони комфорту

У процесі читання ви почнете цікавитися чимось новим, ви почнете приносити зміни у власне життя, покращувати свої якості, працювати над ними.

 1. Книги дозволяють збільшити словниковий запас

Сучасній людині просто необхідно володіти великим словниковим запасом, оскільки це запорука її успіху в житті.

А ще, а ще, знаєте що? Десь там вчені довели, що книги продовжують наше життя.

Як заставити себе читати книги, якщо ви не палкий прихильник читання, але хочете таким стати?

Та ніяк, просто беріть і читайте. Але я все-таки трішки допоможу.

“Правило 20 хвилин”

Додайте у свій розпорядок дня читання книги протягом 20 хвилин. У добі 1440 хвилин, невже 20 – це настільки багато?

Якщо любите спорт – застосуйте його методи і тут. Робіть по декілька підходів до книжки на день 🙂

Або зробіть собі ранковий і вечірній час читання. Можна читати ту ж саму книжку, а можна двох різних типів. Наприклад, вранці якусь наукову, або щось на кшталт того, оскільки інформація краще засвоюється саме зранку. А ввечері, перед сном, щось легеньке і розслабляюче.

Варто зазначити, що читання перед сном – чудова звичка. Деякі дослідження показують, що читання протягом 15 хвилин перед сном знімає стрес. Оскільки воно зменшує занепокоєння перед сном і дозволяє заснути швидше.

Але не забудьте про одну дуже важливу річ: недобре читати з екрана комп’ютера чи планшета. Світло від електронних пристроїв змушує ваш організм бути збудженим замість того, щоб розслабитись. А як щодо хорошої книги у м’якій обкладинці замість екрану?

“Правило 50 сторінок”

Є один дуже простий і неймовірно дієвий спосіб читати тільки хороші книжки. Він звучить приблизно так:

якщо після прочитання 50 сторінок книги читати далі не хочеться – її потрібно відкласти, і повертатися до неї в майбутньому не варто.

Для того, щоб прочитати 50 сторінок книги, потрібно затратити від півгодини до години, у залежності від швидкості читання і щільності тексту. Ці півгодини дозволять передбачити цікавість і корисність змісту решти книги з точністю 99%. Якщо за 50 сторінок книга не виправдала себе – читати її далі немає ніякого сенсу. Грубо кажучи, ви берете пробу з книги. Якщо перший келих вина виявляється кислятиною, то дивно думати, що другий буде пахнути прованськими травами.

Деякі скажуть: “А як щодо того, що до деяких книг потрібно дійти, дорости? Може, я через рік-два буду в настрої і захочу знову прочитати її?” Якщо ми говоримо про художню літературу, то так, можливо, відчуття смаку до деяких творів може прийти з часом. Але для нонфікшн літератури це не працює.

Згодом ви натренуєте нюх до рівня хаскі, і вам буде вистачати пари десятків сторінок для того, щоб сказати однозначно, дурниці це чи все-таки цікаве чтиво.

Домовтеся з одним своїм другом, що один раз в тиждень ви даруватимете один одному книжку. Наступного тижня ви зустрічаєтеся і обговорюєте прочитане: загальне враження, що сподобалося, що не сподобалося, які висновки можна зробити після прочитання, що корисного дізналися. Особисто я завжди роблю замітки: виписую з книги все, що мені сподобалось, що надихнуло на якусь ідею, на що звернула увагу найбільше, про що згадалося у книзі фрагментно, мене це зацікавило і потім я шукаю відповіді на ці питання.

Заведіть собі блокнот, записуйте книгу, яку читаєте, її автора і виписуйте все, що вважаєте за потрібне, щоб потім у будь-який момент могти повернутися і перечитати. Як казав Лев Толстой: “Всі відповіді знаходяться в тобі. Ти знаєш більше, ніж написано в книгах. Але щоб згадати це – потрібно читати книги, дивитися в себе, слухати себе і довіряти собі.”

Як читати по одній книзі на тиждень

Візьміть до уваги 5 порад, як читати по одній книзі на тиждень.

 1. Правильний вибір книги

Беріться за те, що цікаве саме вам. Пам’ятайте про правило 50 сторінок. Намагайтеся не читати ті книги, які вас не приваблюють – це марна трата часу. Трапляється так, що книга “не йде”. І сюжет не подобається, і написана так, що ніякого задоволення від читання не отримуєте. У такому випадку потрібно не гаяти час і переходити до прочитання наступної.

 1. Невеликі кроки

Завдання прочитати книгу за один тиждень може виглядати дещо нереальним.

У середньому книга – це 250-300 сторінок. Нехитра математика підказує: щоб упоратися з такою книгою, потрібно читати 40-50 сторінок на день,  плюс один день — відпочинок та вибір нової книги. Не так вже й багато, правда? Але суть не в цьому. Для того, щоб привчити себе і дисциплінувати, на початку можна намагатися прочитувати ці сторінки не просто за день, а за один раз. А ось вже пізніше читати в такому темпі, як вам зручно.

 1. Читайте кожної вільної хвилини

Головна перешкода для всіх подібних починань — постійний брак часу. Використовуйте кожен момент. Читайте скрізь, де матимете таку можливість. У транспорті, у черзі, під час обідньої перерви, слухайте аудіокниги під час прогулянок.

 1. Зробіть читання звичкою

Зробіть читання не обов’язком, а звичкою. Фізичною. Як прокинувшись зранку, ви йдете вмиватися і чистити зуби, – так і прочитання денної норми сторінок повинно стати щоденним ритуалом.

 1. Обирайте книги заздалегідь

Оберіть собі день, в який ви можете витратити одну-дві години на вибір книги на наступний тиждень та відпочити від читання.

Джерело: www.coca-colaukraine.com

Ньютон як бібліофіл: метод запам’ятовування прочитаного від англійського вченого

Ісаак Ньютон був не лише геніальним фізиком, але й шкідником-рецидивістом у сфері псування книжкових сторінок. Він обожнював читати (цікавився філософією, алхімією, нумізматикою та окультними науками), однак для сучасної бібліотеки такий читач, як Ісаак Ньютон, був би горе-користувачем.

Вчений розробив особистий, дещо нонконформістський метод читання. Він ніколи не розголошував принципи методу та й взагалі не розповідав про нього. Через кілька століть дослідники, що займалися вивченням життя та наукової діяльності британця, оприлюднили бібліофільський “винахід” Ісаака Ньютона – унікальний метод запам’ятовування під час читання.

Слід попередити, що метод Ньютона краще використовувати, коли:

Книга у паперовому, а не в електронному форматі;

Книга цілком і повністю ваша, а не бібліотечна чи взята на кілька днів у колеги – якщо ви вирішите читати як Ньютон, то наступні читачі навряд чи зможуть що-небудь після вас прочитати.

Тож, як найкраще запам’ятати прочитане за методом Ісаака Ньютона?

 1. Робіть нотатки безпосередньо у книзі

Книга – це, перш за все, джерело знань, а не річ, якою слід милуватися. Ісаак Ньютон ніколи не вважав книгу сакральною. Сакральними він скоріше вважав знання, які міг отримати. Тому британський вчений без докорів сумління не лише відзначав необхідні фрагменти у книзі, а й починав записувати думки, власне розуміння прочитаного, заповнюючи всі вільні місця на сторінці.

 1. Загинайте куточки сторінок по-особливому

Що означає “по-особливому”? Це значить, що не з тією ціллю, з якою це звикли робити у ХХІ столітті, тобто замість закладки. Ньютон загинав куточки таким чином, щоб вони показували на слово чи речення, яке його найбільше зацікавило.

 1. Створіть власний зміст книги

Трапляється, що важко запам’ятати, на якій сторінці розташована суттєва для вас інформація. Особливо важко, коли таких сторінок десятки або навіть сотні. У таких випадках Ісаак Ньютон писав власний зміст, який складався з термінів, назв, формул, імен чи інших ключових особисто для нього елементів роботи, а після – зазначав сторінку, на якій зазначена інформація. Ньютон формував зміст або за темами, або за алфавітом.

 1. Вижми з книги усі соки

Британський вчений ніколи не леліяв книги. Якщо він вважав, що певні сторінки недоречні, він просто їх виривав. Книги для Ісаака Ньютона були інструментом, за допомогою якого він намагався отримати якомога більше знань, а не забити голову всілякими несуттєвими фактами.

Де читати про книжки: перелік тематичних українських сайтів

Розміщені тут огляди та рецензії – гарний орієнтир для всіх, хто хоче розібратися у валі видавничої продукції, якої в Україні дедалі більшає.

ЛітАкцент

ЛітАкцент – це цілий світ сучасної літератури, що діє з 2007 року під слоганом “Істина така ж гірка, як і солодка!”. Тут публікують рецензії та огляди україномовних оригінальних та перекладних видань, репортажі з подій, інтерв’ю з персоналіями, які творять літературний процес і колонки тих, хто впливає на його перебіг.

Окремий напрямок – інформативний: тематичні новини, анонси та рубрика “Книга дня”. Сайт має власну книжкову премію “ЛітАкцент року” зі славнозвісною номінацією-антипремією “Золота булька”.

Свого часу ЛітАкцент організовував візити іноземних авторів в Україну: так, на запрошення сайту тут побували Юдіт Германн та Мілета Проданович. А зараз ресурс продовжує традицію виходу в офлайн: розпочато серію дискусій про актуальну літературу, зустрічі читацького клубу, діє літстудія для підлітків.

Читомо

Читомо – культурно-видавничий проект. Заснований як приватна ініціатива на той час ще студенток-ентузіасток Оксани Хмельовської та Ірини Батуревич, цей сайт зараз став одним з провідних ресурсів книговидання, а його фундаторки – відомими менеджерами видавничої сфери.

Оперативність реакції – одна з переваг Читомо, тут завжди швидко з’являються блоги та коментарі причетних до певної події, вітрина новинок до Книжкового Арсеналу та Форуму видавців, конспекти цікавих лекцій та публічних виступів.

Зараз це важлива платформа, яка стабільно висвітлює саме видавничу сторону українського та світового книжкового процесу, звертаючи увагу не лише на приватні ініціативи, але й на державні інституції – від Книжкової палати до бібліотек. Окремий підрозділ – це Казкарка, блог про дитячу літературу, який приєднався до Читомо; його наповнення, як і раніше, курирують дитячі письменниці та критики Валентина Вздульська й Оксана Лущевська.

БараБука

БараБука – простір української дитячої книги, найпомітніший і наймасштабніший український сайт про книжки для дітей. Тут є все: рецензії на українські і зарубіжні видання, інтерв’ю з письменниками, книжкові огляди, розповіді про світові тенденції. Важливо, що рубрикація на сайті передбачає розподіл книжок також і за віковими категоріями.

У рубриці “Довідник” каталогізовано відповідні інформаційні ресурси, книгарні, премії, біографічні довідки про письменників тощо.

БараБука приділяє велику увагу освіті: пропонує школам організацію заходів з письменниками; також тут є рубрика “Шпаргалка для вчителя”, яка допоможе педагогам бути сучасними, орієнтуватися у найновіших книжках та оновленнях шкільної програми.

ТСН. Книжки

Нещодавно на сайті ТСН з’явився новий розділ, спеціально присвячений книжкам, що так і називається “ТСН. Книжки”. Тут є рецензії на окремі українські видання, тематичні огляди, колонки про важливі події в Україні та світі.

Зараз більшість наповнення сайту становлять фрагменти з актуальних та майбутніх книжок від українських видавців – такою кількістю уривків з нон-фікшну, сучасної української та перекладної літератури не може похвалитися, здається, жоден з українських інтернет-ресурсів.

Поки що тут не дуже просто зорієнтуватися, якщо шукаєш матеріали певного спрямування, але для випадкового гостя – це саме те, що треба, рендомна пожива на кожен день (плюс, можна трохи помандрувати за тегами до кожної статті).

Між іншим, тут варто згадати й про сайт проекту #книголав: окрім інформації про видання в рамках ініціативи “1+1 медіа” у партнерстві з видавництвом “Основи”, до якого долучилися також видавництво “Наш формат” й інтернет-крамниця Yakaboo, тут є рубрика Мастріди, яка містить безліч списків рекомендованої літератури, справді розрахованої на будь-який смак.

Блог Yakaboo

Блог Yakaboo – книжковий блог інтернет-магазину Yakaboo.ua. На Yakaboo можна придбати не лише книжки, але і сам блог присвячений саме книжковій тематиці. Це асорті із авторських матеріалів, написаних спеціально для цього ресурсу, та вибірки найцікавіших статей з усього книжкового інтернет-простору.

Інтенсивно оновлювана збірна солянка вкупі з регулярним “Дайджестом новин тижня” та, звісно ж, неодмінними гіперлінками на відповідні позиції в інтернет-книгарні виглядає досить ефективною.

Тут можна пошукати “щось-не-знаю-що” й одразу ж придбати; а можна просто залипнути на кілька годин у нескінченних топ-5, десятках цікавих фактів, списках новинок і літературних новин.

Це прекрасна нагода для прокрастинації (і заразом – можливість не визбирувати профільні огляди по закордонних сайтах). Якщо когось цікавлять суб’єктивні враження редактора сайту, то, будь ласка, вам дорога на особистий читацький блог Ксені Різник Етажерка.

Автор: Оксана Щур

А знаєте про оригінальний сервіс пошуку книг, який ще раніше з’явився у мережі?

В інтернеті запрацював найбільш неупереджений сервіс для вибору нової книги. Як зовнішність людини не завжди відповідає її особистісним якостям, так і обкладинка книги не завжди відображає її внутрішній зміст. Творці сервісу recommendmeabook.com загорілися ідеєю навчити читача оцінювати літературні твори без впливу репутації автора або графічного оформлення книги.

Гостю сайту пропонується прочитати уривок з випадкового твору, назва й автор якого приховані. Якщо текст читачеві сподобався, він може натиснути на відповідну кнопку і дізнатися, що ж це за книга. Спробуйте!)

Тепер перейдемо до справи: пропоную добірку з восьми книг, які варто прочитати до 30 років

Користувачі соціального сервісу обміну знаннями Quora назвали найважливіші книги, які кожному слід прочитати до 30-річного віку. На думку користувачів, саме ці книги стануть скарбницею життєвих порад, допоможуть розвиватися у правильному напрямку, сформують світогляд. Отже, маст-рід від Quora і відгуки читачів.

Джон Стейнбек «Грона гніву»

Читачі Quora: «Я не знаю іншої книги з такою елегантною прозою і гострішим зображенням історії».

Джек  Керуак «У дорозі»

Читачі Quora: «Якщо ви любите подорожувати. Якщо ви достатньо божевільні. Якщо ви п’єте, палите або вживаєте наркотики, і навіть якщо ні, дозвольте мені представити вам цю пекельну книгу. Вона призначена тільки для людей, які здатні керувати своїми пристрастями, божевіллям і завзяттям, щоб жити».

Анна Франк «Щоденник Анни Франк»

Читачі Quora: «Ця книга розповість вам про біль, страждання, любов, мрії, ненависть і переживання молодої єврейської дівчини, яка протягом двох років переховувалася, а пізніше була вбита у концтаборі».

Халід Госсейні «Лови повітряного змія»

Читачі Quora: «Госсейні здивує вас силою своєї оповіді. Можу закластися, щойно ви почнете читати цю книгу, ви не зможете її залишити. Я думаю, що ніхто досі не зміг описати Афганістан краще, ніж Госсейні».

Одрі Ніффенеггер «Дружина мандрівника у часі»

Читачі Quora: «Я зазвичай дуже упереджений до любовних романів, але це єдина романтична історія, яку я обожнюю».

Вільям Далрімпл «Останній Могол»

Читачі Quora: «Якщо індійська історія цікавить вас хоч трішки, ви повинні прочитати цю книгу. Вона дасть вам багато цікавих ідей та інформації про індійське середовище та повстання  1857 року».

Андуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

Читачі Quora: «Ймовірно, це книга, яку потрібно прочитати ще у дитинстві, але щойно ви у неї зануритесь, вона стане «наріжним каменем вашого розуміння всесвіту».

Ренді Пауш та Джеффрі Заслов «Остання лекція»

Читачі Quora: «Бо ця остання лекція залишиться з вами назавжди».

Якщо жодна з попередніх книг не припала вам до душі, то загадуйте число від 1 до 34 і читайте книгу, яка буде під тим номером:

 1. Нейл Фьоре «Легкий спосіб почати нове життя»
 2. Джеймс Шуровскі «Мудрість натовпу»
 3. Тіна Силіг «Зроби себе сам»
 4. Кейт Ферацці «Ніколи не їжте поодинці»
 5. Регіна Бретт «Бог ніколи не моргає»
 6. Кен Робінсон «Покликання»
 7. Келлі Макгонігал «Сила волі: як розвинути і зміцнити»
 8. Стів Харві «Роби як жінка, думай як чоловік»
 9. Х’ю Вебер «З чувака в батьки»
 10. Стівен Левітт і Стівен Дабнер «Фрікономіка»
 11. Уолтер Ісааксон «Стів Джобс»
 12. Ешлі Венс «Ілон Маск. Tesla SpaceX і дорога в майбутнє»
 13. Ентоні Доер «Усе невидиме нами світло»
 14. Ендрю Робертс «Наполеон»
 15. Алек Росс «Індустрії Майбутнього»
 16. Філ Найт «Мемуари творця бренду Nike»
 17. Анрі Перрюшо «Життя Сезанна»
 18. Ернст Гомбріх «Історія мистецтва»
 19. Франсуаза Барб-Галль «Як розмовляти з дітьми про мистецтво»
 20. Еріх Марія Ремарк «Тріумфальна арка»
 21. Трумен Капоте «Сніданок у Тіффані».
 22. Анна Гавальда «Мені б хотілось, щоби хтось мене десь чекав»
 23. Елеанор Портер «Полліанна»
 24. Богдана Матіяш «Братик Біль, Сестричка Радість»
 25. Зоя Казанжі «Якби я була»
 26. Елізабет Гілберт «Їсти, молитися, кохати»
 27. Туве Янссон «Країна Мумі-тролів»
 28. Люсі-Мод Монтгомері «Енн із Зелених дахів»
 29. Ніколас Спаркс «Щоденник пам’яті»
 30. Надійка Гербіш «Теплі історії до кави»
 31. Гарпер Лі «Убити пересмішника»
 32. Джоан Гарріс «Шоколад»
 33. Трумен Капоте «Сніданок у Тіффані»
 34. Анна Гавальда «35 кіло надії»

Трішки відпочиньте, почитайте “Дари волхвів” О. Генрі: goo.gl/B3bvZj

Кращі психологічні романи: goo.gl/QiwySO

Книги, що змушують сміятися крізь сльози: goo.gl/9NyYRx

Запашні книги про чай і до чаю: goo.gl/tS5cL1

Книги лютого, які допоможуть дожити до весни: goo.gl/ltfYGM

Вперед і вгору: книги про гори, походи та альпінізм: goo.gl/Cr6GU0

Книжкові всесвіти, у яких хочеться жити: goo.gl/Hm3Uo0

Не знаєте, що почитати? Білл Гейтс підкине вам декілька ідей: goo.gl/78Kru2

Що читати в 2017 році: 5 книг від Білла Гейтса: goo.gl/BhW7vP

Улюблені книги засновника Twitter Джека Дорсі: goo.gl/ziIMlw

Must read від Марка Цукерберга: goo.gl/hMgg4p

Книги, які справили величезний вплив на засновників і керівників найбільших світових корпорацій: goo.gl/aGw3Cr

Про мотивацію та самореалізацію від видатних бізнесменів: goo.gl/umYFwn

Книжки для майбутніх мільярдерів: goo.gl/vqQKsx

Історії становлення успіху: підбірка книг-біографій людей, які змінили хід історії: goo.gl/nA9YpJ

Хочете стати тим, ким ви мрієте? Читайте правильні книги: goo.gl/fFW0vD

Стати експертом. 23 книжки для всебічного розвитку: goo.gl/GPPwcM

Кращий спосіб «прокачати» себе (стати розумнішими, креативнішими і успішнішими) – читати книги. Які: goo.gl/DwuyhL

Топ-3 книги для самостійного навчання: goo.gl/dLjZVj

10 кращих українських книжок 2016 року: goo.gl/XIB4ZV

33 найкращі книги 20-го століття за версією користувачів Goodreads: goo.gl/rxH3yz

30 для тих, кому ще не 30: goo.gl/Gsyu8I

11 книг із обов’язкового списку Гарвардської школи бізнесу: goo.gl/5h51GB

Перелік хороших книг про науку: goo.gl/Yzhtne

Книги, які вчать майстерності слова: goo.gl/I2XSxQ

Для розвитку пам’яті та інтелекту: goo.gl/9DQ9jp

Розбиратися в мистецтві може кожен. Ці книги стануть хорошим початком: goo.gl/DhH4SY

Автор: Герцен Юлія