Wonders Hunters: Туреччина. Немрут

Wonders Hunters: Туреччина. Немрут

kirsa_3Одним із обов’язкових місць для наших відвідин у Туреччині стала гора Немрут, висотою 2150 метрів над рівнем моря, що знаходиться у провінції Адияман. Ми вирішили рушити туди на один день з Ґазіантепу без ночівлі. Відстань чималенька, тож ми ризикували залишитися ночувати просто неба без жодного спорядження. Але давайте по черзі.

Від Ґазіантепу до Адияману ми доїхали доволі швидко і в Адиямані навіть ризикнули своїм часом зазирнути до добросердечного турка в гості, де нас нагодували від душі. А поки ми їли, додому зібралися всі діти з місцевої школи і по черзі зазирали у двері, подивитися, як ми їмо; щойно ми звертали на них увагу, вони одразу шарілися та вибігали геть. Проте згодом швидко вертались.

Наївшись досхочу, ми рушили далі до нашої цілі через маленьке містечко Кяхта. Проте після Кяхти з занепокоєнням помітили, що машини на дорозі різко закінчились. До того ж, годинник підказував, що було далеко за третю. Ми трошки подумали і вирішили, що не пропадемо, у крайньому випадку, заночуємо в мечеті (про таку можливість ми неодноразово чули) і почали наше сходження пішки.

На наше щастя, топати нам довелось недовго: величезна вантажівка зупинилась і привітно відчинила дверцята. Водій не лише підвіз нас нагору, та ще й домовився, аби ми не платили за вхід до національного парку (12 лір (близько 3,5 доларів) з людини). Нашому щастю не було меж. Тим паче, що на вершину ми потрапили перед самісіньким заходом сонця!

Стародавній монументальний комплекс на Немруті був споруджений одним з царів Коммагена, Антіохом, у першому сторіччі до нашої ери. Він називав це місце вічним. Тут же знаходиться і його усипальниця: 50-метровий курган з східного та західного боків обрамляють величезні безголові кам’яні статуї, голови яких покояться біля їхніх ніг. Скульптури зображують Зевса, Аполлона, Геракла, Фортуну і самого Антіоха, але крім грецьких носять і персидські імена. Кажуть, голови статуям знесло колись землетрусом. Хоча схоже на те, що люди тому “струсу” посприяли…

Богів охороняють кам’яні леви та орли. На східній терасі побудований пірамідальний вівтар, у той час, як на західній знаходяться масивні плити, на яких зображений Антіох, що вітає богів. Тут був знайдений найстаріший у світі гороскоп, за яким вчені вивели дату: 7 липня 61 року до нашої ери. Припускають, що в цей день Антіох був зведений на трон.

wonders-hunters_2Існує думка, що свою назву Немрут взяв від Німрода, біблійного персонажа, одного з нащадків Ноя, який побудував знамениту Вавілонську вежу, одне з семи чудес світу. Тут до Євфрату рукою подати. Після того, як вона була зруйнована, у пам’яті залишилося ім’я її засновника, Німрода, яке турки потім перекроїли на свій лад.

Не зважаючи на звірячий холод (пориви вітру буквально збивали нас з ніг), ми розгледіли всі монументи і обійшли курган, щонайменше, двічі. З гори відкривається запаморочливий краєвид на всі околиці, водоймища та селища, особливо прекрасні у променях Сонця, яке сідає!

На наш подив, ми зустріли ще трійку людей, що приїхали сюди зустрічати захід сонця і ховалися від пронизливого вітру за статуями (чого не поробиш заради того, щоб побачити красу природи), а компанію їм складав ОХОРОНЕЦЬ. Уявляєте? Бідний чоловік так змерз, що обличчя у нього було майже пурпурове, але виконував свій обов’язок справно – ходив за нами усюди, спостерігав за кожним нашим рухом. Ходить він там не просто так: монументи включені до світової спадщини ЮНЕСКО.

Чому Антіох вибрав це місце для храму – не зрозуміло. Знизу, з долини, статуї богів не видно – занадто далеко. Лише купол гори, та й дістатися сюди нелегко. Як посмів він возвеличити себе до бога? Навіщо потрібні кам’яні скульптури левів та орлів? Люди, символи, боги, природа – все це створює казкову і таємничу атмосферу цього місця.

Кожен має побачити цю дивовижну красу своїми очима. Але будьте уважні, адже Немрутів у Туреччині два: біля Адияману та біля Татвану. Останній є вулканом, тож там ще можна побачити озеро посеред вулканічного кратеру. Сподіваємося заїхати туди  наступного разу, про що обов’язково розкажемо.

 

Фото: Андрій Боровський
Wonders Hunters:
fb.com/wondershunters
https://vk.com/wondershunters
instagram.com/wondershunters