Wonders Hunters. Діряві огорожі: чому корисно дивитися по сторонах

Wonders Hunters. Діряві огорожі: чому корисно дивитися по сторонах

kirsa_3Одна з найвеличніших пам’яток стародавньої Персії – Персеполіс – знаходиться всього у 55 км від Ширазу.

“Па́рса (також Персепо́ль, Персепо́ліс, або Takht-e Jamshid) — місто і церемоніальна столиця Персії за часів Ахеменідів. Засноване Дарієм I Великим близько 518 р. до н. е.

Царський двір мешкав у Парсі лише навесні (під час і після святкування Наврузу) і восени. Літо перські монархи проводили зазвичай в Екбатані, зиму — у Сузах).

У 330 р. до н.е Парса була захоплена і спалена Александром Великим — нібито на знак помсти за спалення Афін у 480 р. до н.е. Місто продовжувало існувати ще кілька десятиріч, але швидко занепало і знелюдніло”.

Потрапити всередину можна двома способами:
а) заплатити чималі гроші за квитки
б) обійти ґрати

Ми чесно пішли купувати квитки в касі, проте майже відразу стикнулися з вражаюче жахливим відношенням до відвідувачів і пам’яток загалом.

Вхід до самого комплексу лежить в кінці довжелезної алеї з магазинами та кафе. На самому початку алеї з двох боків стоять невеличкі споруди з панорамними вікнами, на яких гордо жевріє “Ticket office”. Пройшовши у праву споруду (ліва стояла брудна та занедбана), ми побачили стенд з листівками і 4 віконця з квитками, 3 з яких були зачинені. На одному з віконець стирчав папірець з виведеним синім маркером 200 000 Rials (приблизно 5,5$). У єдиному відкритому віконці сидів чоловік, чий зовнішній вигляд наводив серйозні сумніви стосовно легальності його знаходження за стійкою. Простягнувши 400 000 ми, на своє здивування, отримали не 2, а 4 квитки: 2 по 150 000 і 2 по 50 000. На наше законне обурення відсутністю нормального квитка і ще більш законне питання “Що це таке?”, особа за стійкою різко схопила калькулятор і, склавши 150 і 50, з видом переможця тицнула нам пальцем на екран з результатом. При цьому англійської чоловік, що щоденно працює з безліччю туристів, не знає абсолютно! До того ж, окрім продавчині листівок, навколо нікого з персоналу не було, а місцезнаходження адміністрації ми так і не виявили.

1fТож, повернувши квитки і забравши гроші, ми рушили на пошуки адміністрації чи хоч когось, хто зможе більш-менш зносною англійською пояснити нам відсутність нормальних квитків. Пройшовши довжелезну алею і не знайшовши бажаного аж до самого входу в Персеполіс, ми вирішили насолодитися величним виглядом стародавніх споруд хоча б ззовні.

Від центрального входу ми рушили безлюдною дорогою праворуч. Відкритий простір змушував нас ніяковіти і почуватись наче на долоні. Тим паче, що відсутність квитків створювала доволі незвичне відчуття винуватості за нелегальний вхід на територію. Проте, з іншого боку – високі мури Парси не потребують парканів, тож нікуди ми не заходили.

Обійшовши мури праворуч, ми помітили паркування для автівок відвідувачів і ще один прохід на територію Парси. Ми вирішили прогулятись на пагорб, щоб насолодитися краєвидом згори. Піднявшись, ми побачили гробниці і усвідомили, що самі того не розуміючи, потрапили на територію Персеполісу і, як ви розумієте, жоден контролер чи охоронець цьому не зашкодив, тому що їх там просто не було.

Поміркувавши, ми вирішили, що доведемо цю авантюру до кінця.

І ми без жодних проблем насолодилися величним містом. У ньому до наших днів зберігся результат кропіткої праці древніх майстрів: у вигляді барельєфів, здоровезних колон із зображенням міфічних істот, стін та сходів, вкритих зображеннями людей та тварин. На стіні палацу досі є напис: «Я, Дарій, великий цар, цар царів, цар країн, син Гістаспа, Ахеменид, побудував цей палац».

У якийсь момент, знаходячись всередині стародавнього міста, ми відчули дивне піднесення від можливості доторкнутись до історії та усвідомили, що бачимо на власні очі те, про що колись читали в підручниках історії і бачили на ілюстраціях в енциклопедіях.

Насолодившись величчю колись могутнього міста, ми повернулись тією ж дорогою, якою і прийшли, так і не натрапивши на жодного контролера, чим зберегли 11$ нашого скромного бюджету.

 

Фото: Андрій Боровський
Wonders Hunters:
fb.com/wondershunters
https://vk.com/wondershunters
instagram.com/wondershunters