Wonders Hunters: античне місто Хасанкейф

Wonders Hunters: античне місто Хасанкейф

kirsa_3Сьогодні ми хочемо розповісти про древнє античне місто Хасанкейф, що знаходиться у південно-східній частині Туреччини на річці Тигр і нараховує майже 10-тисячолітню історію!

«Хасанкейф» – це «хасан Кефі», що в перекладі з вірменської означає «дійшли до свята, святкування, застілля». Є таке поняття, як «кефчі хасан», яке часто використовують на адресу людей, які люблять веселитися, танцювати, співати. Ніхто не знає, звідки взялося це словосполучення, але воно побутує. Головного в місті називали «кефчі Хасаном» – тобто людиною, яка має робити «Кеф» – свято, підтримувати місто в готовності прийняти гостей і організувати їм веселощі.

Хасанкейф розділений рікою на 2 частини, а скелясті береги заввишки 100-150 метрів наче віспою побиті печерами, у яких раніше й жили мешканці міста. Це ідеальна, так би мовити споруда, з вікон якої можна було спостерігати та відстрілюватися. Деякі печери досі використовуються, як житло чи побутові приміщення, як і в Каппадокії.

k3g9g9gzwmkХасанкейф – містечко досить невелике, тож всі цікаві місця можна знайти без проблем. Тим паче, що по дорозі через базарчик сувенірів до вас обов’язково причепиться “екскурсовод” рочків 6-8, який, звісно, не знає англійської, але все одно захоче прогулятися з вами і показати околиці за символічну платню. Здихатися малого не вдасться, зате, якщо знайдете спільну мову жестів, він охоче покаже, як обійти паркани й потрапити до рештків скельної фортеці.

Паркани навколо старовинного міста стоять не просто так. Колись тут цілком легально проходили туристи, тож паркани й турнікети дозволяли поповнювати бюджет за їхній рахунок. Але одного дня там розпочали реставрацію і двійко робітників впали насмерть з висоти через крихкість породи. З того самого дня тропу до скельної фортеці закрили, але люди все одно туди ходять, тільки обхідними тропками.

Також, після активної прогулянки околицями, можна скуштувати місцеву хасанкейську каву. Вона вариться з молоком, медом та спеціями – смакота та й годі!
linioacbc-8Хасанкейф – це історична антологія. Тут пройшла неолітична революція. Хасанкейф був першою римською фортецею, яка зустрічала каравани з Індії та Китаю; через напівзруйнований зараз міст колись проходив широко відомий Шовковий Шлях. Але у 15 столітті турки розірвали усі сухопутні зв’язки Сходу і Заходу, після чого місцеві жителі перестали бути центром усіх важливих подій та революційних технологій. Назавжди.

Сьогодення Хасанкейфу сумне – турецька влада на річці Тигр будує дамбу. І якщо вони її все ж таки запустять, то старе й історично важливе місто Хасанкейф згине під товщею води.

Звісно, місцеві жителі не залишуться без даху над головою – у 15-20 км від історичного міста розбудовують нове поселення, але самі жителі Хасанкейфу і переважна більшість курдів впевнені, що таким чином турки хочуть знищити історичні реліквії курдів, аби полегшити асиміляцію народів.

Наразі є ініціативна група, яка намагається перешкодити цьому. Хто знає, може їм це вдасться.

 

Фото: Андрій Боровський
Wonders Hunters:
fb.com/wondershunters
https://vk.com/wondershunters
instagram.com/wondershunters